Military Alumni

Military Wall

Presented here is the Salem High School virtual “Wall of Honor”, a tribute to Salem High School graduates who are serving or have served our country as members of the United States Military. 

All photos are on display in the Salem High School Library (The Granville S. Thomas Learning Resource Center).

The Wall recognizes graduates who are serving or have served in any of the Military Services.  If you served or are serving in the military and are a Salem High School graduate, we would be honored to add you to the "Wall of Honor".  Family members may forward a picture and information on behalf of the service member. 

Military Wall 1/9/2014

Please forward military photo & information to:  

Salem High School
Military Wall of Honor
219 Walnut St.
Salem, NJ  08079
Attn:  Lisa Mutter

*Please be sure to indicate name, rank, branch of service, and year of graduation from Salem High School.

Tuskegee Airmen

William Accoo 
  • U.S. Army Air Corp 
  • World War II
  • Tuskegee Airman
He attended the Salem City Public School System.  On February 23, 1942, he was drafted into the Army where he was sent to Tuskegee, Alabama and became part of the renowned 99th Fighter Squadron. He earned the rank of Staff Sergeant and served in the European and North African theaters of World War II for 42 months.

Service WWII
Tuskegee Airman
 USAAC



Flying Fortress
 
Lester Harris
  • U.S. Army 
  • World War II 
  • Army Air Corp radio operator/gunner
  • Completed 25 missions over Germany in the legendary flying Fortress.
  • H.P Morrison American Legion Post # 75, 
  • VFW Post 253
  • Class of 1938
Service WWII

harris
USMC
David A. Cawman
(Father of Donna Burns) 
  • U.S. Marine Corps 
  • World War II 
  • SSgt; 5th Marine, 1st Marine Division (Last Unit)
  • Class of 1938
Service 1943-1946
 David Cawman
US Army   
Lester Emery
  • U.S. Army National Guard
  • World War II 
  • Corporal
  • Combat in France
  • Cleared mine fields, worked with military government & displaced persons.
  • Class of 1941
Service 1940-1945

Lester Emery
 USMC

 
John W. Cawman
(Uncle of Donna Burns) 
  • U.S. Marine Corps 
  • World War II 
  • Cpl:  3rd Marine Division
  • Class of 1944
Service 1944-1946
 John Cawman
US Army   
William Vanderslice
  • U.S. Army 
  • Korean War
  • PFC Company A
  • Stationed Berlin, Germany
  • Military Police Battalion
  • Class of 1946
Service 1951-1952
William Vanderslice 
US Army
Army of Occupation 
 John W. "Jack" Toms
  • U.S. Army 
  • World War II
  • Army of Occupation Award
  • Pacific Theater- Korea
  • Company C - 63rd Infantry
  • Class of 1946
Service 1945-1947
 Jack Toms
 US Army

‚ÄčKorean
 William Hill
  • U.S. Army 
  • Korean War
  • Sergeant
  • Korean service medal w/1 Bronze Service Star.
  • United Nations Service Medal
  • National Defense Service Medal
  • 1505 SVC BTRY 999 AAA BN
  • Class of 1951
Service 1952-1954
 William Hill
USMC William B. Crane 
  • U.S.Marine Corps
  • Served in Vietnam, Danang
  • Retired Major USMC after 21 years of service
  • Class of 1954
Service 1954-1975
 William B. Crane
 US Army  
James Newell Acton Jr. 
(Father of Liz Irvine) 
  • U.S. Army 
  • 1st Lieutenant Army Corps Engineers
  • Class of 1958
Service 1958-1961
 James Acton
 US Navy  
George P. Sparks, Jr. 
  • U.S. Navy 
  • Electronic technician second class
  • Class of 1958
Service 1962-1965
George P Sparks Jr
US Navy 

Ronald F. Poloske

  • U.S. Navy 
  • US Naval Training Center at Great Lakes, ILL
  • Submarine school in New London, CT
  • Radioman school in Bainbridge, MD
  • Served USS Albacore AGSS 569
  • Served USS Soley DD707
  • Class of 1958
Service 1958-1962
 Poloske
 US Army  
Frederick Apgar Acton  
(Uncle of Liz Irvine) 
  • U.S. Army 
  • Served tours in Germany & Vietnam, earning a Bronze Star.  Also, tours in Georgia, New Jersey & Hawaii.  Retired as Sgt 1st Class.
  • Class of 1961
Service 1962-1982
 Fred Acton
 US Coast Guard SARS  
David L. Faulhaber 
  • U.S. Coast Guard, Search & Rescue
  • 1st Class Petty Officer
  • Served in Guantanamo Bay, New Finland, Holland, and throughout Europe. 
  • Completed service on the Eastern Seaboard
  • Class of 1962
Service 1964-1968
 Faulhaber
 US Army  
Robert Edward Harwood
  • U.S. Army
  • PVT
  • Served in Berlin
  • Class of 1962
Service 1962-1965
Robert Harwood 
 US Army
USAF Reserve

Theodore J. Mahala
  • U.S. Army
  • Medic, 44th Medivac
  • Medical Brigade, Vietnam, Awarded the Purple Heart, Air Medal, Numerous Awards and decorations.
  • Completed Service with 23 yrs in Air Force  Reserve
  • Class of 1966


Service 1966-1969
MahalaMahala
US Navy
   E-4  
  Nat'l Defense Service Award
Ralph Leon Harris

  • U.S. Navy, Boatswain's Mate Third Class
  • Vietnam War Veteran
  • Served on the USS Saratoga
  • Class of 1966



Service 1967-1972
Ralph L Harris
USS Saratoga
 US Army

Donald Chevalier Crane (Duke)
  • U.S. Army
  • Stationed Chu Lai, Vietnam
  • Awarded the Bronze Star for Valor for his service
  • Class of 1966
Service 1968-1969
 Duke
 US Navy
Brian LaBree
  • U.S. Navy
  • Interior Communications Petty Officer 2nd Class
  • Served in USS Hawkins-DD873, 1968-1971
  • Secondary recover- Atlantic for Project Apollo missions 11 through 14 Lunar Landing Team
  • Class of 1967
Service 1967-1971

 
 USAF  
David Jay Crispin
  • U.S. Air Force, MSgt retired USAF
  • Served in Florida & Nevada as a Radar repairman, California as a Personal Affairs Tech
  • Served in Greece, the Azores, Germany, Italy and California as a Military Broadcaster with the American Forces Network
  • Class of 1970
Service 1971-1991
 
USMC Kenneth A. Stanley
  • U.S. Marine Corps
  • Lance Corporal
  • Camp Penelton, CA
  • Class of 1976
Service 1976-1979
Kenneth Stanley
US Army
 
Brian Clark
  • U.S. Army Infantry
  • Stationed in Korea; Ft Benning, Ga, training new recruits to drive M113 armor personnel carrier, and Bradley fighting vehicles
  • Stationed at Ft. Wainwright, Alaska
  • Class of 1977
Service 1980-1989
 
 US Air force
Sandra Gurlin
  • U.S. Air Force
  • Jet Engine Mechanic C-141 Aircraft
  • Class of 1977
Service 4 years
 
 
 USAF Reserve
Gwyen Parris-Atwell
  • U.S. Air Force Reserve
  • Served as nurse practitioner in Iraq
  • Class of 1979
Service 20 years and running
Parris-Atwell 
 US Army Nat'l Guard Joe Woods

  • U.S. Army Nat'l Guard
  • Sergeant
  • Class of 1980



Service 1980-1995 
Joe Woods 
 US Army
 
Michael L. Shimp
  • U.S. Army 
  • Served in Germany, Massachusetts, Alaska, Washington, Georgia, Somalia, Korea
  • Desert Shield/Storm
  • Class of 1980
Service 1980-1995

 
US Army 
Zachary Brown
  • U.S. Army
  • NATO Forces
  • Class of 1982
Service 6 years
 
 
 US Air force  
Jay Martin
  • U.S. Air Force
  • Entered active duty as an officer in Dec. 1989. Spent 11 years as a pilot, flying B-52s, T-38s, T-37s
  • After earning a master's degree, served on the faculty of the US Army Command and General Staff College at Fort Leavenworth KS
  • Air Liaison Officer and Squadron Commander in Central Iraq in 2009-2010 
  • Awarded Bronze Star for service in Iraq
  • Operation Iraqi Freedom Veteran
  • Retired as a Lt Colonel Aug. 1, 2010
  • Class of 1984
Service 1989-2010
Jay Martin 
 US Air force
Steve Savage
  • U.S. Air Force
  • Currently stationed in London, England
  • Class of 1985
Service 20+ years
 
 
US Navy 
Dinnell Savage
  • U.S. Navy
  • Class of 1986
Service 20+ years
 
 
US Air force

James R Washington
  • U.S. Air Force
  • Entered active duty service, Feb. 1988, as a firefighter;  worked as rescue crew for Space Shuttle landings while stationed at Edwards AFB, CA
  • Also served at Kunson AB, Korea; Dover AFB, DE; Pope AFB, NC; McConnell AFB, KS; Davis-Monthan AFB, AZ; Anderson AB, Guam; Hill AFB, UT; and, Elgin AFB, FL
  • Deployed to Saudi Arabis and Qatar
  • Retrained to Military Equal Opportunity in 1996 to 2012
  • Class of 1987
Service 1988-2012
Washington 
 USMC

Eric Stewart Miller
  • U.S. Marine Corps
  • Computer Technician
  • Class of 1988
Service 4 years

 
 US Army
David Summiel, III
  • U.S. Army
  • Military Intelligence 101st Airborne Division
  • Class of 1989
Service 5 years

 
 USMC

Ryan Dean Chambers
  • U.S. Marine Corps
  • Corporal
  • Police Officer Prince George's County Maryland (1998-2003)
  • Class of 1991
Service 1991-1995
 
 US Navy  
Larry White
  • U.S.Navy
  • Officer in the Civil Engineer Corps.  The officers that lead the "Fighting Seabees".
  • A Project Engineer for the Facilities Engineering and Acquisition Division, Naval Air Station, Oceana, Va Beach, VA
  • Class of 1993
Service 1991-1995
Larry White 
US Navy
 

Michael D. Bryant
  • U.S. Navy
  • Technician Senior Chief Petty Officer
  • Stationed Sasebo, Japan serving as a Fleet Technical Support Technician.  Providing subject matter expertise on various combat systems to Forward Deployed Naval Forces in 7th Fleet
  • Equal Opportunity Program Manager and Command Career Counselor for Sailros at Ship's Repair Facility-Japan Regional Maintenance center (SRF-JRMC) detachment Sasebo
  • Served aboard the USS Dubuque (LPD-8) and the USS Carr (FFG-52)
  • Class of 1993
Service 1994-present
 Bryant
US Army   

Dwight David Thomas Jr. 

  • U.S. Army, stationed Korea & Fort Polk, LA as a Wire Systems Equipment Repairer, among other assignments
  • Army commendation Medal, Army Achievement Medals, Army Good Conduct Award, and a number of Certificates of Achievements
  • Class of 1994
Service 1996-2001
 
US Army   
Shaalim 'Hasan' David
  • US Army
  • Achieve the rank of Staff Sergeant via the Army Officer Candidate School; commissioned as Major.
  • Served in a myriad of stateside assignments from the East Coast to the West; and served in Operation Joint Endeavor (Bosnia) and Operation Enduring Freedom (Afghanistan)
  • Military specialty is human resources and currently serving as a Major in Alaska, completing double Master degrees (MBA & Human Resources), and training for another deployment
  • Awarded Bronze Star & Medal for meritorious service in Afghanistan
  • Class of 1995
Service 1995 to present
Hasan David 
USAF  Duane S. Bradway
  • US Air Force
  • Tech Sgt. E6, currently stationed at Francis E. Warren U.S.A.F Base, Cheyenne, Wyoming
  • Trained in San Antonio, TX
  • Graduated from Special Security Forces School
  • Received the meritorious Award for Outstanding Motivation and Military Discipline
  • Class of 1999

Service 1999 to present

Bradway, Duane
USMC   
James M. Covey, Jr
  • US Marine Corps
  • Infantry - 3 Light Armored Reconnaissance and First Battalion Seventh Marines, First Marine Division
  • Currently, Captain on Embassy duty
  • Class of 2001
Service 2001 - Present
James Covey
Covey
 

US Army

Brittany R. Stanley

  • U.S. Army Reserve
  • Class of 2002

Service 2013 to present


Photo coming soon 

USMC 

Benjamin Maldonado

  • U.S. Marine Corps
  • Class of 2003
Service 2003 to present
 
USMC   
Ashlie A. McCoy
  • U.S. Marine Corps
  • Air Traffic Controller
  • Deployed to Africa, Operation Endearing Freedom, duties included the care of children at several orphanages.
  • Statesite served as a Drill instructor
  • Received numerous awards and recognitions for honorable service
  • Class of 2003
Service 2003-2008
McCoy 
US Army Nat'l Guard 

Gary L. Shimp, Jr.
  • U.S. Army Nat'l Guard
  • Tour of Duty in Iraq
  • Private 1st Class E-3
  • Class of 2004
Service 4 years
 
 
US Air force   
Marcus Frieson
  • U.S. Air Force
  • Served in Iraq
  • Class of 2006

Service 2006 to present
Marcus Frieson 
 US Army

Sierra Parsley
  • U.S. Army PFC
  • Stationed Camp Carroll, South Korea
  • Class of 2008
Service Current
 
SierraCamp Carroll - Parsley 
US Army   
Jordon L. Padilla
  • U.S. Army Pvt
  • Completed Basic Combat Training at Fort Jackson, Columbia, SC
  • Deployed to Iraq
  • Class of 2009
Service 2009 to present

 
US Army   
James Spain
  • U.S. Army National Guard
  • Pvt Spain completed One Station Unit Training at Fort Benning, GA
  • Serving as Infantry soldier in Delta Company 1/114th Woodstown, NJ
  • Class of 2009
Service 2009 to present

James Spain 
US Air force
Kendrea L. Stanley
  • U.S. Air Force
  • 1st Lieutenant 
  • Malstrom AFB, Great Falls, MT
  • Class of 2009

Service 2009-2011
Kendrea L Stanley 
US Air force




William C. Gannon
 
  • U.S. Air Force
  • Airman
  • Graduated basic military training at Lackland, San Antonio, Texas
  • Currently stationed in Arizona
  • Class of 2010

 

 
 US Navy

LHD 1
 
Justin DeV. Padilla
  • U.S. Navy
  • Culinary Specialist Seaman Recruit
  • CS School Fort Lee, VA
  • USS WASP (LHD 1), Norfolk, VA
  • Class of 2013
Service Current
 Justin Padila